● چرا اخته کنیم ؟

۱) اسبهای نر مانند حیوانات دیگر همجنس خود پس از بلوغ بد خلق و وحشی می شوند و گاهی بدخلق وحشی می شوند و گاهی عادات بد و حتی خطرناک پیدا می کنند .

گاز گرفتن – لگد زدن – صدمه زدن به اسبهای دیگر و اشخاصی که با آنها سر و کار دارند و برخی اوقات اتفاقاتی که ممکن است باعث مرگ شود و این از نتایج وضع روانی اسبها در این دوره از زندگی آنها است .

نگهداری اسبهای نر همیشه گرانتر تمام می شود زیرا باید پیوسته در اطاقکهای انفرادی نگهداری شوند که به توجه دائمی نیاز دارند.

 

 

۲) خلق و خوی بد اغلب اسبهای اخته نشده را حیواناتی غیر قابل اعتماد می کند . در مسابقات نمی توان بر روی چنین اسبهائی حساب کرد و بخصوص اگر مادیانی در اطراف باشد ممکن است غیر قابل کنترل شوند و وضع ناخوشایندی بوجود آورند که باعث صدمه خوردن سوارکار و اسبهای دیگر و خود حیوان شود .

حالت وحشی حیوان بر روی تربیت کننده و سوارکار و صاحب اسب اثر می گذارد و باعث می شود که آنها از حیوان بترسند . اسب این وضع را درک می کند و ترس اشخاص را تشخیص می دهد .این ترس او را وحشی تر می کند تا جائی که کاملا غیر قابل کنترل و خطرناک می شود. در این موقعیت تربیت کننده و خدمه و سوارکار برای اعمال کنترل ناچار به استفاده از روشهای غلط می شوند و شلاق زدن و آزار بدنی را برای فرمانبردار کردن حیوان مورد استفاده قرار می دهند.

۳) اسب از تنبیهات بیزار است و بتدریج کینه سوارکار و تربیت کننده خود را بدل می گیرد و گاهی بر علیه آنها چنان می شورد که باعث صدمه فراوان و حتی مرگ آنها می شود .

اخته کردن اسب بر هیچیک از توانائی ها و کیفیات مطلوب حیوان اثر نمی گذارد و فقط خلق و خوی وحشیانه اش را ناپدید می کند. حتی فکر اینکه اخته کردن نیروی بدنی یا سرعت اسب را کم می کند اشتباه محض است

کافیست که نگاهی به مسابقات اسبدوانی و برندگان آن بیاندازیم و یا در مسابقات سه روزه می بینیم کلیه برندگان آنها از اسبهای اخته بوده اند .

بنابراین اخته کردن کلیه کیفیتهای لازم برای رقابت و مسابقه اسبها را محفوظ نگه می دارد خواه این رقابتها پرش و یا مسابقات سرعت باشد و یا شکار و چوگان و غیره …

اسب اخته شده قابل اعتمادتر است ، خوش اخلاق تر است و برای کودکان و سوارکاران تازه کار و آنانکه برای تفریح سوارکاری می کنند مناسب است چنین اسبی از نظر اقتصادی بسیار با صرفه تر است زیرا خرج نگهداری آن به مراتب کمتر و زندگی قابل استفاده اش طولانی تر است .

● در چه سنی اخته کنیم ؟

بهتر است که اسب را در جوانی و قبل از اینکه عادتهای بد و خوی ناخوشایند بیابد اخته کنیم . بهترین موقع هنگامی است که حیوان به بلوغ رسیده باشد ، معمولا بین یکسال و نیم تا دو سالگی موقع مناسبی است . اسبانیکه دیرتر به بلوغ می رسند طبیعتا دیرتر اخته می شوند زیرا بیضه های آنها دیرتر پائین می افتد . گرچه بهترین موقع اخته کردن هنگامی است که حیوان هنوز بد خلق نشده باشد لیکن اسب را می توان در هر سنی اخته کرد .

اگر حیوان خلق بد و عادات ناخوشایند را پیدا کرده باشد اخته کردن نتیجه مطلوب را در بر نخواهد داشت لیکن بی اثر نیز نیست و تاثیر آن تقریبا همیشه مثبت است .

● جراحی :

اخته کردن عملی نسبتا ، بسیار ساده است و با جنبه استثناء برای اسب بی خطر است ، عمل باید حما بوسیله یک دامپزشک جراح صورت گیرد که در صورت بروز هر گونه اشکالی از عهده کار برآید. اخته کردن در ایران متاسفانه شهرت خوبی ندارد . علت آن اینست که اغلب اشخاص بی تجربه و ناوارد در گذشته عمل مزبور را انجام داده اند و اسبهای اخته شده نیز پس از عمل مورد مواظبت و مراقبت بهداشتی لازم قرار نگرفته اند .

عمل جراحی پس از اینکه محل مورد نظر با دقت شسته و استرلیزه شده در حالیکه اسب ایستاده است و با کمک داروهای بی حس کننده موضعی و یا بوسیله داروهای بیهوشی در حالیکه حیوان دراز کشیده است انجام می گردد. کیسه محتوی بیضه بطول ده تا پانزده سانتیمتر شکافته می شود و بیضه خارج می گردد. رگها و مجراهای متصل به بیضه بوسیله گیره های جراحی بسته شده و سپس قطع می گردند.عمل برای خارج کردن بیضه دوم عینا تکرار می شود .

در این عمل مانند هر عمل جراحی دیگر مقداری خونریزی وجود خواهد داشت که بیشتر رگهای پوست شکافته شده کیسه محتوی بیضه ها است و اهمیت چندانی ندارد . در میان اسبها خونریزی شدید و خطرناک کم دیده می شود زیرا تعداد بسیار کمی از اسبها به خونریزی مزمن مبتلا می شوند

شکافهای ایجاد شده پس از خارج ساختن بیضه ها دوخته نمی شوند. دلیل آن اینستکه بیضه های خارج شده حجم قابل ملاحظه ای را در داخل کیسه اشغال می کرده اند و در صورتیکه بخیه زده شوند مقدار زیادی خونابه و سرم بدن و مایعات لنفاوی در کیسه جمع می شوند و باعث ورم کیسه و عفونت می گردد . بنابراین شکافهای مزبور بحال خود گذارده می شوند تا مواد نامبرده بتوانند از داخل کیسه ها خارج شوند . خونابه و سایر تراوشات باید روزانه با آب سرد از روی پاهای حیوان شسته شود لیکن نباید اجازه داد که آب مستقیما بر روی زخم پاشیده شود .

برای اینکه تراوشات بخوبی از شکافها خارج شوند باید اسب را ورزش داد ، روز بعد از جراحی باید اسب را سوار شد یا برای مدتی حدود یک ساعت یرتمه برد .

این برنامه را باید برای مدت دو هفته ادامه داد . پرش از روی مانع ها کوتاه نیز بی ضرر است ولی باید هوشیار بود که کثافات از سطح زمین بر روی زخم پاشیده نشود .

با همه مراقبت ها موضع جراجی شده قدری ورم خواهد کرد که در اسبهای سالخورده از اسبهای جوان و چاق بیشتر محسوس است . درصورتیکه ورم فوق به عفونت مربوط نباشد طبیعی است و نباید باعث نگرانی باشد .

بدین ترتیب شکافها نیز کم کم سرتاسر جوش می خورند. بهبود کامل سه هفته طول می کشد.

عمل اخته اگر در محل مخصوص و مدرن جراحی اسب انجام نگیرد و در امکانی که وجود احتمال باکتری ها و میکروبها وجود دارد انجام بگیرد می تواند منشاء خطراتی برای حیوان اخته شده باشند. علاوه بر محیط مناسب و تمیز دامپزشک جراح احتمال خطر عفونت را با شستن دقیق و سائیدن محل جراحی با محلولهای ضد عفونی به حداقل می رساند . او احتمالا برای پیشگیری از عفونت برای مدت پنج تا شش روز مقداری داروی آنتی بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد .

محل استراحت اسبهای اخته شده باید کاملا تمیز نگه داشته شود . کاه تمیز برای خوابیدن حیوان باید فرآهم گردد و فضولات اسب از محل برداشته شود .محل خوابیدن تمیز تا زمانی که زخم کاملا بهبود یابد می بایست ادامه داشته باشد .

بدین ترتیب است که اسب می تواند دراز بکشد و استراحت کند .بستن حیوان بطوریکه مجبور باشد دائما سرپا بایستد نه تنها باعث ناراحتی و خستگی حیوان می شود بلکه ممکن است اشکالات خطر ناک دیگری را نیز بوجود آورد .

باید توجه داشت که زخم عمل اخته محل مناسبی برای فعالیت ویروس کزاز است در صورتیکه کزاز باعث عفونت شود خطر مرگ حیوان وجود خواهد داشت از طرفی باید آگاه بود که پهن و فضولات اسب خود انباشته از ویروس کزاز است .

دامپزشک جراح بهنگام عمل اخته واکسن کزاز نیز به اسب می زند . لیکن در صورتیکه این اولین باری است که حیوان واکسینه می شود امکان دارد نتواند با سرعت کافی خود را برای دفاع در مقابل بیماری کزاز آماده کند . از طرفی چون هر زخمی محل احتمالی مناسبی برای فعالیت ویروس کزاز است توصیه می شود که تمام صاحبان اسب اطمینان حاصل کنند که اسبهایشان بهر حال بوسیله دامپزشک واکسینه شده باشند .

در تعداد بسیار محدودی از اسبها بیماری فتق بروز می کند و در مورد اسبانی که تازه اخته شده اند این ناراحتی باعث می شود که مقداری از روده های حیوان به داخل کیسه بیضوی راه یابد و یا از شکافها خارج شود. این ناراحتی بکلی مربوط به عمل اخته کردن نیست . باید دانست که اگر اسبی پس از اخته شدن دچار فتق شود بدون عمل اخته نیز دیر یا زود بدان مبتلا می شده است . بهرحال این ناراحتی بندرت ظاهر می شود .ولی اگر بروز کند یا هر قسمتی از بافتهای داخلی در میان شکافها قرار بگیرد باید فورا مورد توجه دامپزشک جراح قرار گیرد .زیرا شکافها با وجود آنها التیام نخواهد یافت .

مراقبت های قبل از عمل جراحی اخته شامل ۱۲ تا ۲۴ ساعت گرسنگی و تشنگی است . معمولا اگر داروی بیهوشی مصرف شود حیوان را برای ۲۴ ساعت گرسنه و تشنه نگه می دارند .برخی اوقات از میزان غله حیوان کاشته می شود زیرا غله باعث ورم پس از عمل جراحی می شود .

 

دکتر علی اعتماد 
پایگاه اطلاع رسانی تخصصی اسب و سوار کاری

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد