سایت تخصصی علوم دامی

 

بهتر است که همهٔ اسبداران تا حدی از تولید مثل اسب آگاهی داشته باشند. بی تردید امروزه بر شمار علاقمندان به پرورش اسب بویژه پونی، افزوده می شود. اغلب، پس از اینکه فرزندان خانواده دوران خردسالی را پشت سر می گذارد، این پرسش مطرح می شود که با پونی چه باید کرد. پونی را می توان فروخت، ولی معمولاً تا آن موقع به صورت عضوی از خانواده درآمده و هیچکس تمایلی به فروش آن ندارد. اگر ماده باشد، نخستین کار بارور کردن اوست.

نخستین سؤال این است که باید از چه سیلمی استفاده کرد؟ طبیعی است شما نریانی خوش ترکیب و خوش رکاب را بر می گزینید، ولی مهمتر از هر چه دیگری خلق و خوی نریاد است. هیچگاه نباید از یک نریان بداخلاق برای این کار استفاده کرد؛ چرا که تقریباً همواره این عیب بزرگ از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. یک پونی بدخلق و شرور نه تنها باعث دردسر است، بلکه می تواند خطری جدی برای مربیان و همچنین بچه ها به شمار آید.

 

 

پس از انتخاب نریان مناسب، این سؤال پیش می آید که جفتگیری چه زمانی باید صورت بگیرد؟ در مورد اسبهای اصیل که به منظور شرکت در مسابقات اسب دوانی پرورش داده می شوند، بهتر است کره اسب تا حد امکان نزدیک به آغاز سال میلادی (دی ماه) به دنیا آمده باشد این بدان علت است که در اسبهای تروبرد سن کره را از دی ماه هر سال حساب می کنند. (در ایران بهار مبنای محاسبه است)، اگر اسب شما در گروه اسبهای دو ساله در مسابقه شرکت کند، همواره این یکی دو ماه بالاتر بودن سن اسب یک مزیت می باشد.

اما در مورد پونی ها و اسبهایی که به منظور کار در مزرعه و یا شکار از آنها استفاده می شود، این موضوع مصداق نداشته بهتر است کرهٔ آنها زمانی متولد شد که هوا خوب و چراگاه سرسبز است؛ یعنی بسته به اینکه در جنوب یا شمال کشور هستید، کره در فاصلهٔ بین نیمهٔ اول اردیبهشت ماه تا اوایل تیرماه به دنیا بیاید.

طول دورهٔ آبستنی، یعنی مدتی که کره در رحم مادر قرار دارد (فاصلهٔ بین جفتگیری مادیان و تولد کره اسب)، تقریباً یازده ماه است، هر چنئ که موارد معدودی ممکن است کره یک یا دو هفته زودتر یا تا یک ماه دیرتر متولد شود. بنابراین اگر می خواهید کره در اردیبهشت ماه به دنیا بیاید، باید جفتگیری در خردادماه انجام شود.

مادیان هر سه هفته یک بار فحل می شود و به مدت دو یا سه روز فحل می ماند و تمایل به جفتگیری با نریان را از خود نشان می دهد. طی این مدت، در بدن مادیان، سلول جنسی ماده یا تخمک از تخمدان آزاد می شود. آبستنی مستلزم ترکیب این تخمک با اسپرم نریان است.

سلولهای جنسی نر تقریباً بیست و چهار ساعت زندهمی مانند؛ چنانچه آنها در این مدت با تخمک برخورد نکنند، جفتگیری بی حاصل خواهد بود.

بهترین زمان جفتگیری مادیان، ساعتهای پایان دورهٔ فحلی است. که احتمال آزادشدن تخمک بیشتر از هر زمانی دیگر است. البته بهترین و عملی ترین شیوه این است که در این مرحله با دامپزشک خود مشورت کنید. چه بسا او تصمیم بگیرد که مادیان را از طریق مقعد معاینه کند و فولیکولهای رسیدهٔ تخمدانها را پاره کند تا اطمینان حاصل شود که تخمک پیش از جفتگیری آزاد شده است.

بهتر است که چهل تا شصت روز پس از جفتگیری دامپزشک خود را فرا بخوانید تا از مادیان خون گرفته و آن را از نظر تأیید آبستنی آزمایش کند. نمونهٔ ادرار را نیز می توان سه تا چهار ماه پس از جفتگیری بدین منظور آزمایش کرد.

در طول مدتی که مادیان آبستن است، باید به خوبی نگهداری شود و ازتغذیهٔ مناسب هم برخوردار باشد تا کره اسبی سالم و نیرومند داشته باشید.

منبع:
http://jesmaeli.persianblog.com/ 
سایت دام آوران

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد